VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Karrierváltás közalkalmazottként III.
Anyagi és belső erőforrások a karrierváltás átmeneti időszakában
A karrierváltás közalkalmazottként nem könnyű, különösen 40 év felett. Ha valami teljesen újba kezd bele, az még további stresszfaktort jelenthet. Ha olyan speciális területről érkezik, mint a közszféra, kétségei lehetnek, hogyan tud átváltani másik iparágba.
Tervezéssel, odafigyeléssel és nyitottsággal nagyban megkönnyítheti a saját helyzetét, ha ön is éppen ezen az úton halad. Ebben a cikksorozatban segítek önnek, hogy ez a szakmai életútváltás az ön vágyait, személyiségét és készségeit tekintve a legkedvezőbb módon menjen végbe.
Az első két részben elolvashatta milyen lépések és milyen szemlélet szükséges ahhoz, hogy felfedezze az új irányokat, amerre el szeretne indulni. A második részben bemutattam annak a módját, hogyan szűkítse a lehetőségek listáját. Ebben a részben azt járjuk körbe, milyen anyagi és belső erőforrások segíthetik az átmeneti időszakban.
Hogyan teremtsen anyagiakat az átmenetben?
Az egyik legégetőbb kérdés ez, bármilyen karrierváltás esetében. Szándékosan nem ezzel kezdtem mégsem. A pénzügyek az egyik legnagyobb akadály annak az útjában, hogy valóban elinduljon az álmai állása felé.
A félelem, a kétségek és a bizonytalanság, amit gerjesztenek, szorosan fogva tartja a képzelőerőt és kreatív energiát, amely új irányba lendíthetné önt. Ha nem ezekkel kezd el egyből foglalkozni, tisztább képet alkothat magának valódi vágyairól, és felfedezheti rejtett vagy elnyomott erőtartalékait. És csak ezután következik az anyagi helyzettel való foglalkozás.
A pénznek, mint akadálynak, két fő megnyilvánulási formája van. Az egyik, hogy hogyan gondolkodnak az ön pénzügyi helyzetéről, életszínvonaláról mások. A másik pedig a félelem a felelősségvállalástól saját pénzügyei felett. Van, akinél csak az egyik, van, akinél mindkettő megjelenik. Gondolja át, hogy önnél mi a helyzet.
Ha a külső megítéléssel van a fő problémája, tekintse át, hogy mit is veszíthet. Ha félelmetes a saját kezébe venni pénzügyeit, gondolja át, mire van szüksége, és hogyan is érhetné el, hogy legalább ugyanazon a színvonalon tudjon élni, mint jelenleg. Mérje fel, hogyan áll most. Vegye számba, mije van.
Készítsen részletes pénzügyi tervet
Nagyon fontos, hogyan áll hozzá mentálisan ehhez az időszakhoz. Vegyen számításba minden lehetséges eshetőséget, például azt is, hogy egy ideig nem lesz rendszeres bevétele, vagy kevesebb jövedelem folyik be, vagy állás nélkül kell eltölteni egy bizonyos időt. Bármelyik eset felmerülhet.
A legfontosabb, hogy tudja: ezek átmeneti időszakok az életében. Ha előre tervez velük, sokkal jobban tudja majd kezelni ezt a helyzetet minden szinten.
Térképezze fel az utat
Amikor már kezelni tudja a „pénz mint akadály” helyzetet, újabb kérdés merülhet fel önben. Tudja, mit szeretne új hivatásának. Megtervezte, hogyan biztosítsa anyagi szükségleteit az átmeneti időszakban. A kérdés már csak az, hogy miképpen fog mindez megvalósulni? Hogyan induljon neki megvalósítani a vágyott karrierutat?
A válasz egyszerű: képzelje el, miként történhet ez meg! Igen, ismét ki kell lépnie komfortzónájából. Ha tudná a biztos és egyértelmű választ, nem olvasná éppen ezt a cikket. Tapasztalatom szerint az egyik leghatásosabb módszer ilyen helyzetekben, ha szabadon engedi a fantáziáját. Alkosson képeket arról, hogy ön szerint hogyan történhetne ez meg. Mintha egy regényt vagy forgatókönyvet írna, amelyben ön a főhős.
Például…
szeretne a közszférából az üzleti tanácsadás területre átváltani. Íme, ehhez egy lehetséges forgatókönyv. Éppen Balaton-felvidéki nyaralását tölti, ahol a környező erdőben kirándul egy csoporttal. Hirtelen viharosra fordul az idő, és pánik tör ki a csapatban, hogyan jutnak mielőbb biztonságos területre.
Ön ismeri a környéket, átlátja a helyzetet, ez erőt ad önnek ahhoz, hogy kapkodó idegeskedés helyett határozott útmutatásokkal lássa el a csoportot. Egyben tartva, az ön vezetésével még időben kiérnek az erdőből egy biztonságot jelentő menedékházba. Este a szálláson, a vacsoránál csatlakozik önhöz egy csapattag a délutáni kirándulásból.
Beszélgetésük a kalandra terelődik, és kiderül, hogy egy cégvezetővel van dolga, aki épp olyan kvalitású munkatársat keres, mint amilyen ön. Stresszhelyzetben határozott, céltudatos és megoldásközpontú. Megkérdezi, szeretne-e nála dolgozni.
Valószínű, hogy első reakciója a legyintés: „ugyan már, ez mese!”. Igen, valóban az. Mégis milyen érzést sugároz? Pozitív, felszabadító, megihlető? Ezzel tud ugyanis valami újba belevágni, ha elege volt már önnek is az eddigi megszokott köreiből.
Számtalan kutatás alátámasztotta, hogy az emberi képzelőerőnek mekkora teremtő ereje van. A képzelet világa segít abban, hogy tágítsa a lehetőségek határait, megnyissa a kapukat az elrugaszkodáshoz. Felfedezze azokat a nem logikus megoldásokat, amelyeket az elme egyből kizárna. Segít, hogy észrevegye a szinkronicitást, a véletleneket és a lehetőségeket a való életben is.
Feladat: Ragadjon papírt és ceruzát (vagy gépet és billentyűzetet), és írjon öt alternatívát arról, hogy ön szerint hogyan válhatna valóra a kívánt karrierhez való megérkezése.
Egy jó tanács: legalább a feladat elvégzésének idejére tegye félre a logikus gondolkodást és a kétkedést! Mit veszíthet?
Szívesen elolvasom az írását. Küldje el nekem a kranitz.eva@karriervaltas.hu e-mail-címre, ígérem, válaszolok rá.
Cselekedjen!
Seth Godin, elismert vezetői tanácsadó és világhírű előadó szerint, mivel a szerencse nagyobb kihívás, mint a küzdelem, legtöbben inkább a küzdelmet választják. Ráadásul, a küzdelem mindig kéznél van.
Folytonos küzdés helyett cselekedjen másképp. Tegyen meg mindennap egy egyszerű, előre elhatározott lépést céljai elérése érdekében. Az egyszerű természetesen nem azt jelenti, hogy egyben könnyű is. De ha rendszeresen megteszi, sikeresebben halad előre a karrierváltás útján.
Órákon át a Facebookon keresgélni és nézelődni vagy az e-mailjeit csekkolni, sokkal kevésbé hatékony, mint felvenni a telefont és hívást kezdeményezni, vagy elmenni egy találkozóra valakivel, aki már azon a területen dolgozik, ahova ön váltani szeretne.
Figyelje meg, mi az, amivel könnyen feltöltődik. Például egészséges étkezés, mozgás, pihenés, hobbik, lelki tevékenységek, inspiráló emberekkel való találkozás. Adjon ezeknek teret a mindennapjaiban.
Feladat: Írja le egy tökéletes napját, amely hozzásegítené a vágyott karrierjéhez. Legyen benne minden olyan tevékenység, amit meg kell tennie annak érdekében, hogy haladjon a váltásban. És legyenek benne azok is, amelyek feltöltődést adnak a következő lépések megtételéhez.
Egy utolsó tanács…
A karrierváltás közalkalmazottként bármennyire is szépnek tűnik elsőre, nagyon gyorsan átválthat félelembe. A félelem kezelése nélkül viszont kevés esélye van a sikerre. A félelem van. Természetes része az életünknek, mint ahogyan a sikerérzet is.
A kérdés, hogy ön mit kezd ezzel az érzéssel. Elnyomja, vagy hagyja teljesen eluralkodni magán. Ezzel csak még nagyobb erőhöz és ezáltal saját maga hátráltatásához segíti.
Viszont ha megengedi magának és szembenéz vele, hatalmas támogató erővé tud válni az úton. Még ha az elején fogalma sincs arról, hogy hogyan. Tehát választhatja azt is, hogy a szolgálatára legyen. Tanuljon meg együtt élni, együtt dolgozni vele.
Egy találó idézet cikksorozatom lezárásához és a karrierváltása elindításához:
„Bátornak kell lennem. A félelem az elme gyilkosa. A félelem kis halál, mely teljes megsemmisüléshez vezet. Szembenézek a félelmemmel. Hagyom, hogy áthatoljon rajtam, fölöttem. És amikor elhalad mögöttem, belső tekintetemmel figyelem és követem az útját. Amikor a félelem elment, nem marad semmi, csak én magam.” Frank Herbert
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.