VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
A karrierváltás egy mindenki számára nyitva álló lehetőség. Egyre többen élnek is vele. Nemcsak a sokéves munkatapasztalattal rendelkezők, hanem a millenniumi generáció tagjai is. Sok esetben egy teljesen új területen, teljesen új szakmában való elhelyezkedést jelent. Ha ön is éppen ezt tervezi, tartson velem. Íme 5 karrierváltás tipp, amire érdemes figyelnie karrierváltása során, hogy esélyei a sikerre megsokszorozódjanak.
1. Készüljön a váltásra tudatosan, legyen tisztában a motivációival
Azt már tudja, hogy váltani szeretne. Azzal is tisztában van, hogy mi a motivációja erre? Elégedetlen a jelenlegi munkakörével? Szakmailag nem kielégítőek a feladatai? Netán a munkatársai miatt készül váltani?
Fontos, hogy feltérképezze a jelenlegi helyzetét és motivációit, hogy ez alapján megfelelő irányba tudjon elindulni. Milyen munka, milyen munkahelyi környezet, mely készségeinek a továbbfejlesztése lenne most az ön számára ideális?
Hatalmas a különbség aközött, amikor vakon szeretné követni álmait, a realitás figyelembevétele nélkül, és aközött, ha tudatosan megtervezi a karrierváltás lépését. Motivációi átgondolása segít önnek abban, hogy mit is szeretne igazán, és ehhez milyen erősségeit tudja használni.
2. Tágítsa szakmai kapcsolatainak körét
Az egyik leghatékonyabb eszköz egy sikeres karrierváltáshoz, ha széles kapcsolati hálót épít ki a kívánt munkaterület minél több szakemberével. Ők azok az emberek, akik inspirálni, támogatni tudják önt.
És ami még fontosabb, ajánlásaik közvetlen kapcsolatot jelenthetnek az új pozíció megpályázásában. Millenniumi generáció tagjaként, kevés munkatapasztalattal a háta mögött, rendkívül jó belépő tud lenni egy szakember ajánlása.
Vagy akár az is, ha pontos útmutatást kap, kinél jelentkezzen, milyen elvárásoknak kell megfelelnie. Hogyan érheti el mindezt?
Keressen alternatív utakat a szakmai kapcsolatteremtéshez. Lépjen be szakmai közösségekbe személyesen vagy online. Ami engem illet, én kedvelem a meetupokat, melyekből Budapesten elég sok van a legkülönbözőbb szakmai területeken.
Tájékozódjon, legyen jelen aktívan. Menjen el meetupokra, beszélgessen minél több emberrel, kérjen tanácsokat. Sosem tudhatja, éppen hol nyílik meg egy következő ajtó ön előtt.
3. Fejlessze a szakmai ismereteit és digitális kompetenciáit
Minden szakmának, minden iparágnak megvannak a maga sajátosságai. például a szakkifejezésekben. Minél inkább kiismeri magát ezek között, annál nagyobbak az esélyei bekerülni egy új területre.
Olvasson minél több jelentést, elemzést és cikket az adott iparágról. Kövesse figyelemmel az álláshirdetéseket ebben a szegmensben, mert itt az elvárások és szakkifejezések gazdag tárházára talál majd.
Emellett az internet online kurzusai rengeteg kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy előzetes alapismereteket szerezzen egy olyan szakterületen, ami önt érdekli. Ajánlom továbbá a Google ingyenesen elvégezhető kurzusait, amelyekkel egy sor új digitális kompetenciára tehet szert.
Nemcsak az önéletrajzában mutat majd jól az adott területhez kapcsolódó alaptudása és digitális kompetenciáinak felsorolása, de sokkal határozottabban tudja képviselni magát ön is általa. Ha nincs is még munkatapasztalata, tudása viszont, amelyre építhetnek, már van.
Minél többet tud a területről, ahová váltani szeretne, annál magabiztosabban tud kommunikálni róla. Az állásinterjún így nem érik olyan váratlan kérdések, esetleg ismeretlen szakkifejezések, amelyekkel nem tud majd megbirkózni.
Szánjon tehát időt az új tudásnak a megszerzésére és digitális kompetenciái fejlesztésére!
4. Élesítse önéletrajzát a kívánt terület szempontjából
Ha a karrierváltás egy teljesen új szakmára való átváltásról szól, kétségkívül kissé hátrányos helyzetből indul. Hiszen sokan lesznek jelentkezők az adott pozícióra, akik már sokéves tapasztalattal bírnak. Hogyan lehet mégis versenybe szállni velük?
Az önéletrajz és a kísérőlevél azt mutatják be, hogy milyen szakmai utat járt be eddig, milyen tapasztalatokkal és eredményekkel gazdagodott. Fontos, hogy kihangsúlyozza azt is, hogy ön mivel tud hozzájárulni az adott pozícióban a cég sikereihez és eredményességéhez.
Mindez nagyon hatásos lehet, de hiányzik még egy lényeges elem az ön esetében. Új belépőként az adott területre fontos, hogy érthetően azt is megfogalmazza, milyen kapcsolatot lát ön a saját szakmai tapasztalatai és ezen új iparág között.
Például, ha ön marketing területről vált át coach/tanácsadói területre, nagy előnye lehet az emberek motivációjának ismerete és a kommunikációban szerzett jártassága.
Keressen minél több közös pontot, amely összeköti önt és a régi munkáját ezzel az új pozícióval. Ez lehet a cég mérete, a rendszer, ahogyan működnek, a bevételek, vagy sok egyéb más.
Ajánlom önnek a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvet, amelyből számos jól használható tippet kaphat önéletrajza és kísérőlevele elkészítéséhez.
5. karrierváltás tipp: Készüljön fel a kérdésekre
Amikor teljesen új karrierre vált át, biztosan rá fognak kérdezni az interjú során a karrierváltás mögött meghúzódó okokra. Mi a motivációja egy ilyen nagy váltásra?
Ha nem éri váratlanul ez a kérdés, sokkal erőteljesebben tudja saját magát képviselni. Mondja el őszintén, ha új kihívásokat keres, követi az álmait vagy éppen egy nagyobb közösség vagy cél szolgálatát látja ebben az új állásban. Legyen nyílt, pozitív. és fejezze ki lelkesedését.
Új karrierre váltás esetén nem egyszerűen csak az eddigi munkatapasztalatait kell majd bemutatnia, hanem azt is, hogyan tudja azokat hasznosítani ebben a más jellegű pozícióban.
Készüljön fel az Állásinterjú haladóknak c. könyvből, nagyon sok jó ötletet talál benne.
Fókuszáljon, hogy minél egyszerűbben vázolja fel azt, ahogyan saját magát látja, és eddigi tapasztalatainak hasznosítását az új környezetben. Ha tud, használjon minél több szakkifejezést az új területhez kapcsolódóan.
A karrierváltás összetettebb és nehezebb egy munkahelyváltásnál. Viszont ha sikerül egy olyan szerepkörbe kerülnie, amely sokkal inkább megfelelő az ön számára, érezni fogja, hogy mennyire megérte a sok energiát és felkészülést beletennie.
Nem sikerül elsőre? Nem az a megoldás, hogy feladja! Keressen más utakat és módokat, ahol lehet. A kitartás eredményre vezet. Az öt karrierváltás tipp remélem inspirálni fogja.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.