VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Pályaváltás közintézményből II.
Találja meg az új karrierutat!
Háromrészes cikksorozatom elsősorban azok számára nyújt hasznos útmutatásokat, akik kényszerű, nem önszántukból történő pályaváltásra kényszerülnek. Lehet, hogy a közszférában dolgozik vagy dolgozott még nem olyan régen, és mára azzal szembesült, hogy speciális tapasztalatainak nem tudja hasznát venni. Vagy legalábbis nem úgy, ahogyan ön eddig gondolkodott róla. A közszféra a karrierutak egyedi területe, de a váltás innen egy másik iparágba nem különbözik olyan sokban, mint ahogyan esetleg gondolja.
Ezt mutattam be a Karrierváltás közszférából írásomban, felvázolva az általam javasolt első konkrét lépéseket és az ehhez szükséges szemléletváltás irányát is. Ha velem tartott, akkor jelenleg a következő helyzetben van:
- összegezte és elfogadta a veszteséget, és átértékelte azt, hogyan álljon hozzá
- leltárt készített arról, hogy mit kell elengednie (előző munkájához tartozó minden külsőséget), és számba vette mindazt, ami mindig is önnel marad ezután (minden tapasztalat, képesség és megtanult lecke, ami önt szolgálja innentől kezdve)
- összeállított egy motiváló kívánságlistát a lehetséges új állásokról, ami az ön számára elképzelhető lehető legnagyobb számú ötletet tartalmazza.
Ebben a második részben azt mutatom meg önnek, hogy miután szabadjára engedte vágyait és fantáziáját, hogyan kezdje el leszűkíteni az összeállított listát a kivitelezhető megoldások irányába.
Először is azt szeretném leszögezni, hogy ez a „szűkítés” nem arról szól, hogy kétségeinek és félelmeinek utat enged. És kihúz minden olyan lehetőséget, ami új vagy ismeretlen területre való belépést jelent. Amit ehelyett tennie kell, az sokkal inkább az, hogy elkezdi közelebbről is megvizsgálni és feltérképezni a szabadjára engedett vágyai ihlette lehetőségeket.
1. lépés – El tudja képzelni magát az új állásban?
Nézze végig az összeírt új munkalehetőségeket. Haladjon végig mindegyiken egyesével, és képzelje el magát, amint az adott pozícióban a feladatait végzi.
Melyik az, amit könnyen el tud képzelni? Hol érzi jól magát? Hol nem áll össze ez a kép? A végső cél az, hogy kihúzzon minden olyan opciót, ahol mégsem érzi az igazi elhivatottságot.
Például: ön eddig a közszférában dolgozott. Tegyük fel, hogy egy kormányablaknál volt ügyintéző. Szeret emberekkel foglalkozni, de az mindig is zavarta, hogy a hivatalos ügyek intézése szigorú szabályok szerint zajlik, és nem enged teret az ön kreativitásának.
Szeret mosolyt csalni az emberek arcára, és szeret a problémáikkal foglalkozni. De ez a pozíció nem engedte ezt meg. Ráadásul egész nap egy gép előtt kell ülnie, mozgástere elég korlátozott. Listájára felkerül hát egy korábbi álma, hogy szívesen elmenne gyermekek számára szervezett születésnapi partik szervezőjének.
Jobban belegondolva azonban mégsem látja magát igazán ebben a szerepben, mert nem ez az, amire vágyik. Vagyis ezt már ki is lehet húzni a listából.
2. lépés – Válassza ki a három legfontosabb új munkalehetőséget, és mélyüljön el bennük
Az előző pontban valamennyire már lecsökkent a lehetséges variációk száma. Ezt az új listát állítsa fontossági sorrendbe, majd kezdjen el az első három álláslehetőséggel behatóbban foglalkozni.
Konkrétan ez azt jelenti, hogy ismerősei körében keressen olyan embereket, kapcsolatokat, akik ezen a területen dolgoznak. Lehet, hogy nincs ilyen a közvetlen ismerősei között, mégse tolja ezt félre.
Személyes és szakmai kapcsolatai között lehetnek olyan emberek, akik ismernek az ön számára megfelelő személyt. Kezdjen el kérdezősködni: „Ismersz olyat, aki … területen dolgozik?”, „Tudnál segíteni abban, hogy…”, „Ki ismerhet olyat, aki….?”.
3. lépés – Vegye fel a személyes kapcsolatot, és gyűjtsön információt
Igen! Elsőre ez egy nagyon félelmetes lépés. Viszont kikerülhetetlen. Most, hogy van kapcsolata olyan emberekhez, akik azon a területen dolgoznak, ami önt igazán érdekli, lépnie kell!
A legjobb információ az első kézből kapott információ. És nem is gondolná, hogy milyen készségesek és segítőkészek egyesek, ha úgy érzik, támogathatnak másokat. Kezdeményezzen telefonhívásokat, vagy egy-egy kávézás melletti beszélgetést. Mit veszít, ha kipróbálja?
Arra az esetre, ha nem tudja, mit is kérdezzen, ami hasznos lehet, íme néhány iránymutató kérdés:
„Megosztaná velem, hogyan jutott el oda, ahol most dolgozik?”
„Ha újrakezdhetné, mit csinálna másképp?”
„Mit szeret a munkájában? És mi az, ami esetleg csalódás benne?”
„Milyen jövedelemmel és juttatásokkal lehet számolni ezen a területen?”
Előfordulhat az is, hogy a beszélgetések alapján arra a következtetésre jut, hogy mégsem az ön top három ötlete a nyerő. Teljesen rendben van. Haladjon tovább a listán következő opciókkal, ugyanezen az úton!
4. lépés – Összegezze hova jutott
Már nagyon sok mindent megtett azért, hogy a karrierváltása a lehető legmegfelelőbb végkifejletet hozza. Az információk begyűjtését követően lehet, hogy már teljesen letisztult önben, hogy merre és hogyan tovább. Lehet, hogy a lehetőségek tárházát az önnek megfelelő pár alternatívára sikerült szűkítenie.
Vagy éppen talált egy jó ötletet, milyen irányba induljon.
Ha összegezte, hova jutott eddigi erőfeszítései révén, most jön annak a leellenőrzése, hogy valóban megfelelő-e az ön számára ez az új irány.
5. lépés – Mit jelez az „örömfaktor”?
Ez most egy fura állomásnak tűnhet. De gondoljon bele, ha olyan munkát végez, ami nem okoz jó érzést, nem lelkesíti kellően, akkor a magánéleti jólléte is csak ideig-óráig tudja önt egyensúlyban tartani.
Folytonosan „ingázni” egy „csak legyek túl rajta” típusú munkahely és a saját személyisége, magánélete között, nagyon kimerítő. Hosszú távon pedig széteséshez, boldogtalansághoz, testi-lelki kimerüléshez vezet.
Tegye fel magának a kérdést: Örömét lelné-e a … állásban? Helyettesítse be a listáján maradt opciókat szépen sorrendben. Amelyiknél megdobban a szíve, jó lehetőség lehet az ön számára.
Ha tudja, hogy mi teszi önt boldoggá, nagyobb az esélye arra, hogy szakmai karrierjét összehangolja személyiségével és magánéletével. Hű maradhat önmagához és életcéljaihoz.
Egy 2015-ben végzett kutatás eredménye kimutatta, hogy boldogságunk legfőbb forrása, ha összhangban maradunk életcéljainkkal. Ez boldogabbá tesz bennünket, mint bármilyen teljesítmény, munka-magánélet egyensúly, vezetői lét, a kollégák vagy a munkahelyi környezet.
A cikksorozat következő, befejező részében a Karrierváltás közalkalmazottként c. cikkben azt mutatom meg önnek, hogyan tudja megvalósítani a fentiek szerint eltervezett karrierváltást.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.