VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Tegye sikeressé karrierváltását, akkor is, ha nem önszántából vág neki
Első lépés, miben jó ön, és ezt mire szeretné felhasználni
Egyik napról a másikra elveszíteni az állásunkat, bármilyen okból történjen is, hatalmas trauma. Átélt már ön is hasonló helyzetet? A közszférában időről időre nagy átalakulási folyamatok zajlanak, ahol sokan válhatnak váratlanul és felkészületlenül munkanélkülivé.
Közszférában dolgozni speciális terület. Éppen ezért sokakat félelemmel tölthet el, ha hirtelen a közszféra biztonságosnak hitt berkein kívül találják magukat. Azt gondolják, nincs elég tudásuk, nincs megfelelő tapasztalatuk, a személyiségük vagy a koruk nem teszi őket alkalmassá, hogy egy másik területen megtalálják a helyüket. De a közszférából történő karrierváltás éppúgy felkészülés, hozzáállás és elhatározás kérdése, mint bármely más iparág esetén.
Ebben a háromrészes cikksorozatban azt mutatom be, melyek azok az alapok, amelyek az ön esetében is biztos támpontot nyújtanak, hogy ne vesszen el a reménytelen álláskeresés rengetegében.
1. Fogadja el a veszteséget
Minden átalakulás bizonytalansággal, és van, hogy veszteséggel is jár. Valamit el kell engednünk ahhoz, hogy helye legyen más, új dolgoknak az életünkben. Különbséget kell azonban tenni a változás és a váltás között. A változás tényszerű, maga az adott helyzet. Jelen esetben például a közszférából történő kilépés. Míg a váltás mindig egy pszichológiai folyamat, amely önben megy végbe azáltal, ahogyan az adott változáshoz viszonyul.
Akár szakmai, akár személyes jellegű a váltás, három szakasza van: a veszteség, a semleges/üres zóna, és az új kezdet. Az első kettőt mindannyian szívesen kihagynánk az életünkből, de nélkülük nincsen átalakulás.
Sőt, bármilyen kényelmetlen is átélni ezt a két állapotot, ezek fogják önt igazán hozzásegíteni ahhoz, hogy kihozza ebből a helyzetből a legtöbbet, amire képes. Átugrani ezeket a szakaszokat és egyből egy következő állásra pályázni, tapasztalatok szerint nem válik be igazán. Mi tehát a teendő?
A helyzet az, hogy a karrierváltás kiindulópontja egy veszteség. Valami el fog tűnni az életéből, és ez óhatatlanul bizonyos érzéseket fog beindítani önben. Ha ráadásul akarata ellenére történt mindez, a félelem, a harag, a megbántottság, a reménytelenség érzetei közül bármelyik felébredhet önben. A legjobb, ha mielőbb felismeri és elfogadja őket. Miben tud ez segíteni?
A mélypontoknak az életünkben van egy óriási szerepe. Itt láthatjuk meg a kivezető utat. Itt döntheti el, hogy a „tehetetlen vagyok” érzése helyett a „megnézem a kirakós darabkáit körülöttem, mit tudok belőle újból egésszé összerakni” hozzáállást választja. Itt dől el az irány, hogy merre, és az is, hogyan indul tovább.
Összegezve: az első legfontosabb lépés egy ilyen helyzetben a veszteség elfogadása és a veszteséghez való hozzáállás átértékelése. Erre épül aztán a többi, hogy hogyan indul tovább.
2. Csomagolja ki az ajándékot a dobozból
Most, hogy már tudja, mit veszít, és ez milyen érzés, ideje megnézni azt is, hogy mit is nyer. Nézzük meg ennek a módját egy példán keresztül.
Képzelje el magát mint egy ajándékot. Az ajándéknak van egy csomagolása, ami lehet egy doboz, rajta szép csomagolópapír, megkötve díszes szalaggal. Az ajándék benne pedig ön. Mit is jelent ez konkrétan?
A csomagolás az ön hozott múltja, amit éppen elveszít. Az állás a közszférában, a pozíciója, a fizetése, a munkakörnyezete, a speciális tapasztalatai, a juttatásai, és minden egyéb külső dolog, ami még ehhez kapcsolódik. Az ajándék ebben pedig valódi önmaga. Vagyis minden tulajdonsága, készsége, tapasztalata és lelkesedése, amely a jövőben is önt fogja szolgálni. Ezek a kompetenciák, amelyeket sohasem veszít el. Mi az, amit elveszít? A „csomagolás”.
Összegezve: Gondolja át, hogy mit fog magával vinni a következő állásába, életszakaszába. Készítse el a saját listáját a fentiek szerint. A „csomagolás” oszlopban írja le, hogy mitől is válik most meg. Az „ajándék” oszlopban pedig írja össze azokat a tulajdonságait, készségeit és tapasztalatait, amelyek mindig is megvoltak önben vagy az évek során megszerezte ezeket. Amit már senki nem tud elvenni öntől. Az pedig, hogy használja és éljen is velük, már egyedül öntől függ.
3. Lépjen ki a régi keretek közül, hogy felfedezze teljesebb önmagát és teret adjon vágyainak
Most, hogy megvan az előzőek szerinti listája, eljött a kreativitás ideje! Képzelje el gyermek önmagát, aki épp most kapott egy szuper kirakós legót. Vagy ha jobban tetszik, mint egy mesterszakácsot, aki előtt ott vannak az alapanyagok, amiből valami finomat kell főznie.
Az ön alapanyagai jelen esetben az előzőleg összeírt „ajándékok”. Amit pedig ki kell raknia vagy főznie belőle, az egy új karrierút, állás, szakmai szerep, amelyek ezekből az alapanyagokból készülhetnek. Legyen kreatív! Gondolkodjon nagyban. Írjon össze mindent, ami elsőre felmerül önben, ne állítsa le magát kifogásokkal! A cél most az, hogy minél hosszabb legyen a listája. A leszűkítését majd a következő cikkben mutatjuk be. Most szárnyaljon vágyaival!
Fontos, hogy csak olyanokat vegyen fel a listájára, amik valóban vonzzák önt. Ne abban gondolkodjon, miben van már tapasztalata, mire van ön szerint esélye, mit ajánlottak mások stb. Szívből állítsa össze a listát, ne agyból. Később eljön majd annak is az ideje, de előbb engedje szabadon vágyait!
Összegezve: ha csak egy kis időre is, de lépjen ki a jelenlegi helyzetéből, és engedje szárnyalni fantáziáját! Így készítse el listáját arról, hogy „ajándékai” milyen lehetőségeket kínálnak az ön számára egy örömtelibb és sikeresebb karrier elindításához.
A karrierváltás sikere önön múlik. A fenti három lépés biztos kiindulópontot ad hozzá. Tehát: 1 – összegezze és fogadja el a veszteséget, 2 – készítsen leltárt, mit visz magával tovább, 3 – állítsa össze motiváló kívánságlistáját a lehetséges új állásokról.
A cikksorozat következő részében, a Pályaváltás közintézményből c. cikkben elkezdjük leszűkíteni az így elkészült listát.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.