VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Hogyan finanszírozták a karrierváltást mások?
Amikor már a karrierváltás gyakorlati megtervezésénél tart, az első felmerülő akadályok között állhat a finanszírozás kérdése. Úgy gondolhatja, talán erre fog elmenni minden megtakarítása, vagy esetleg ön a kenyérkereső a családban, és ha váltana, azzal kockázatot vállalna számukra is. Gondoskodnia kell a gyermekeiről, és a biztos kereset elveszítése nyilvánvalóan aggodalomra adhat okot.
Teljesen természetes, hogy ezek a gondolatok felmerülnek önben. Rengeteg kötelezettség van a munkán kívül, amelynek nap mint nap eleget kell tenni, ezért valóban nem veheti félvállról a karrierváltással járó anyagi kockázatot. Az alábbiakban olyan, a Careershifters kutatása alapján összegyűjtött tanácsokat olvashat, amelyek segíthetnek a karrierváltás anyagi terhére való felkészülésben.
Megtakarítás
A legtöbb embernek ez az első, ami eszébe jut. Ha ön is olyan személy, aki csak akkor tesz meg bizonyos lépéseket, amikor már alkotott magának egy anyagi biztonsági hálót, akkor valószínűleg ez lesz az ön számára leginkább megfelelő hozzáállás. Ha van megtakarítása, nem kell attól tartania, hogy bajba kerül, amikor alacsonyabban fizető állásra vált vagy új vállalkozást indít. Így tudja minimalizálni a kockázatot:
I.) Spórolás
Ennek az első lépése a nélkülözhető kiadások csökkentése. Vizsgálja meg kiadásait, bankszámlakivonatát, mert egészen biztos, hogy találni fog olyan tételeket rajta, amelyek nem szükségesek. Melyek azok a szolgáltatások, amelyeket nem, vagy csak alig használ? Le szokott ülni a tévé elé, vagy inkább már online streaming szolgáltatást használ? Kapott hívást az elmúlt fél évben reklámon kívül a vezetékes telefonján? Bele szokott nézni az előfizetett magazinjába, vagy csak gyűjtögeti a polcon?
Fontos, hogy tudja, pontosan mire költi a pénzét. Ne érezze rosszul magát, amiért néha ezt-azt megenged magának, ha viszont hajlamos impulzusvásárlásra, erre figyelnie kell.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „A karrierváltásom PR területről hároméves tanulási időszakot is magába foglalt. A párommal közösen leültünk egypár órára átnézni a kiadásainkat, és kitaláltuk, melyek azok, amelyeket vissza tudunk fogni, vagy teljesen megszüntethetjük. Unalmas volt, de nagyon eredményes.”
2.) „Rengeteget költöttem havonta személyi edzőre. Nem igazán tudtam motiválni magam arra, hogy mozogjak, így ezt a költséget azzal támasztottam alá, hogy így legalább tényleg elmentem és edzettem. De nagyon drága volt, így lemondtam, és inkább feliratkoztam fitneszórákra.”
Ha van olyan szolgáltatás, amiért fizet, és nagyjából ugyanazt el tudja érni másképpen, egy apró erőfeszítéssel, akkor lépje meg! Nagy váltás lehet másokkal zumbázni, miután hozzászokott, hogy ketten vannak az edzőjével, de egy csoport tagjai képesek ugyanúgy motiválni egymást.
3.) „Nagyon szeretek főzni, és az élelmiszerre költött összeg minden héten magas volt. Ezért kijelöltem egy, az átlagnál alacsonyabb összeget, amit erre szánok. Olcsóbb szupermarketre váltottam, és jobban megterveztem, hogy mit fogok főzni. Nem kötöttem minőség tekintetében kompromisszumot.”
4.) „Megváltoztattam a baráti találkozókkal kapcsolatos szokásaimat. A karrierváltás előtt hetente két-három alkalommal ültünk be bárokba, vagy mentünk el vacsorázni a barátaimmal. Most ezt lecsökkentettem egy alkalomra, és inkább otthon főzök a barátaimnak.”
5.) „Hagyok magamnak időt, mielőtt vásárolok. Korábban nagyon rossz online vásárlási szokásom volt – konyhai kütyüket, drága szépségápolási termékeket vásároltam főként, folyamatosan. Tudtam, hogy ezzel le kell állnom, így egy olyan szabályt állítottam fel magamnak, hogy ha valamit meg akartam venni, egy 24 órás időt hagytam az előtt, hogy valóban megvettem volna. Ruhák tekintetében elhatároztam, hogy szezononként csak pár új darabot vásárolok, de inkább jobb minőségben és olyan dolgokat, amelyekre valóban szükségem van, mint havonta több olcsót.”
Ha problémája van az impulzusvásárlással, éljen a klisével, és aludjon rá egyet! Ez akár felezni is segíthet az így elköltött összeget.
6.) „Mindent nagyon átláthatóan kezdtem tartani. Mindennap ellenőriztem a bankszámlámat, hogy pontosan tudjam, mire és mennyit költök, és már ez a tudat maga tudatosabbá tett abban, hogy ne vásároljak olyan dolgokat, amelyekre semmi szükségem. Korábban gyakran költöttem kis összegeket, fülbevalót vettem, míg a vonatomra vártam például. Hogy ezen túllendültem, már nagy különbséget jelentett.”
Ha mindennap ránéz a bankszámlájára, akkor pontosan tudni fogja, mikor mire mennyit költ. Ez a tudás pedig segíthet abban, hogy tudatosabban költsön. Ennek eggyel tovább gondolt változata lehet az, ha papíron ellenőrzi szövegkiemelővel a kiadásait, vagy egy erre való appban vezeti.
7.) Számoljon előre! Amikor már tudja, hol tudja visszafogni a kiadásait, számolja ki, hogy mikor fogja elérni a kitűzött célját! Ez nagyszerű motiváció lehet.
8.) Kezdjen gyűjtögetni! A megtakarításait tegye egy külön alszámlára minden hónapban, közvetlenül fizetés után. Így nem lesznek illúziói arról, pontosan hogyan is áll most, és a megtakarítani kívánt összeg már biztos helyen lesz, nem kell még arra is figyelnie.
II.) Költségvisszafogás
Ha az apróbb költségek megtakarítása nem tűnik elegendőnek, vagy nem elég gyors az ön számára, akkor drasztikusabb lépésekhez kell folyamodnia.
A lakhatás az egyik legkézenfekvőbb kezdési hely. Érdemes lehet egy megfizethetőbb környékre költöznie, vagy akár lenyelni a békát és hazaköltözni egy időre.
Érzelmileg ez kifejezetten megterhelő lehet, és nagy elköteleződésnek érződhet, de ha mindenképpen muszáj havonta nagyobb összeget félretennie a kiadásaiból, és nem lát más megoldást, ez a megközelítés még segíthet is.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) Gondolja át tisztán pénzügyi szempontból, milyen lehetőségek állnak ön előtt! Ezután vegye sorra ezeket a lehetőségeket, és helyezze őket sorba attól függően, melyik az, amellyel a leggyorsabban, leghatékonyabban elérheti kitűzött célját.
„Eladtam a lakásomat a városban, és visszamentem a szüleimhez lakni három évre. Választanom kellett: maradjak a lakásban és folyamatosan aggódjak azért, hogy miből tartom fenn, miközben az átképzésem zajlik, vagy adjam el és kezdjem újra.”
2.) Tartózkodjon attól, hogy terhet jelentsen mások számára! Ha a szüleihez költözne vissza, ők a legnagyobb valószínűséggel nehezen mondanának nemet a kérésére, akkor is, ha teljesen felborulna az életük a beköltözésétől. Mikor ilyen döntéssel fordul hozzájuk, vegye figyelembe az ő szempontjukat is!
„Nagyon szerencsés voltam, hogy a szüleim segítettek ebben. Elviselhető volt, de nagyon nehéz 38 évesen otthon élni. Minden tekintetben figyelembe kell venni az érzéseiket.”
3.) Tisztázza teljesen pontosan azt saját magában, hogy mi a célja. A költözés nagy lépés, így pontosan tudnia kell előre, hogy milyen nyereséggel számolhat, ha meglépi. Számoljon utána, havonta mennyi megtakarítása lesz, és ez mit jelent időben.
„Mikor eladtam a lakásom, a felét a tanulmányaimba fektettem, a felét pedig eltettem, hogy felhasználhassam, mikor elindítom a vállalkozásomat.”
4.) Jelöljön ki egy határidőt! Segíteni fog a motivációban, ha tudja, meddig kell tartania magát ehhez a megváltozott helyzethez a célja elérése érdekében.
5.) Próbája meg élvezhetővé tenni saját maga számára ezt az időszakot! A költözéssel új helyeket, embereket ismerhet meg, új élményekkel lehet gazdagabb. Más életstílus megismerése még a későbbiekben is hasznára lehet.
III.) Pénzügyi újratervezés
Ha hitele vagy jelzálogja van, egy lehetőség ezek feltételeinek újratárgyalása. A legtöbb esetben van lehetősége némi halasztásra, bár ilyenkor több szempontot is figyelembe fog venni a bankja, amelyre önnek nincs hatása. A futamidő meghosszabbítása egy nagy lépés, viszont nagy előnyt is kovácsolhat belőle.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „Amint lehetőségem nyílt rá, meghosszabbítottam a hitelem futamidejét, hogy a havi kiadásaimat olyan alacsonyan tartsam, amennyire csak lehetséges. A lakásom egyik szobájának kiadása nagyjából fedezi ennek a költségét jelenleg.”
Kezdje az ingatlanhitele törlesztésével, ha van. Valószínűleg ez a legnagyobb havi kiadása, így nézzen utána, hogy milyen lehetőségei vannak az átalakítására annak érdekében, hogy alacsonyabb legyen a havi törlesztőrészlete.
2.) „Amikor működésbe lépett, nagyszerű érzés volt. Ha nem tettem volna meg, két évvel később lettem volna képes a karrierváltásra.”
Ne féljen lépni!
3.) Ne álljon neki egyedül! Ha nem pénzügyi területen dolgozik, kérjen tanácsot szakembertől, aki segíthet nemcsak ebben, de akár még olyan lehetőségekről is tájékoztathatja önt, amelyekről nem tudott korábban.
Mellékállás
Ha azon gondolkozik, hogy saját vállalkozást indítson vagy olyan területen kezdjen dolgozni, amelyen még csak kicsi tapasztalata van, vagy egyáltalán nincs, vagy esetleg szeretne egy megtakarítási védőhálót kialakítani, a mellékállás vállalása is okos döntés lehet.
Még nem lép ki az előző állásából, de megteszi a lépést a következő felé. Ez rengeteg plusz energiabefektetés, hiszen az általános munkaórákon felül pluszkötelezettséget vesz a nyakába. Azonban rendkívül hasznos is lehet, nemcsak azért, mert pénzügyi stabilitáshoz vezethet majd a későbbiekben, hanem mert tapasztalatot szerezhet.
A mellékállás vállalásánál több megközelítés lehetséges.
I.) Kicsiben
Számtalan lehetőség kínálkozik a keresetkiegészítésre, akár már létező hobbija kiaknázásáról van szó, akár egy új, kreatív megoldásról. Kisebb munkákkal nyilván kisebb összeget lehet keresni, viszont előnye, hogy nem vesz el sok időt minden mástól. Nem fog azonnal nagy eredménnyel járni, de sok kicsi sokra megy.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „Mindig azt hallottam, hogy három hónapra elegendő megélhetési költségnek lennie kell félretéve arra az esetre, ha valami vészhelyzet lenne, szóval úgy döntöttem, ez lesz a célom.”
Mindig jó, ha van egy fix célja.
2.) „Készítettem egy táblázatot, hogy átlássam minden bevételemet és kiadásomat, és ezt használtam arra, hogy a megtakarításommal is tisztában legyek.”
Használja a bevételei és költségei számontartására használt módszert a megtakarításai rendezésére is, és tartsa a mellékes munkákkal szerzett pénzt teljesen külön, alszámlán.
3.) „Úgy egy évvel a karrierváltásom előtt érdeklődni kezdtem a minimalizmus iránt, és meg akartam szabadulni a felesleges tárgyaimtól, így elkezdtem őket eladni e-bayen.”
A legtöbbünk nem a minimalizmus Marie Kondo által elfogadott fellegvárában él, hanem rengeteg olyan tárggyal veszi körbe magát, amelyre semmi szükségünk. Ezektől megszabadulni két okból is érdemes: egyrészt pénzzé tehetők, másrészt az élettér megtisztításával pozitív változást fog érzékelni. Ha rend van ön körül, rend lesz belül is.
4.) „Hetente pár órát angoltanítással töltöttem munka után.”
Keresse meg az önnek megfelelő platformot! Jó a nyelvérzéke és jól ír? Keressen fordítói munkát! Még mindig emlékszik, hogyan kell deriválni? Korrepetáljon! Tele van olyan értékes tudással, amelyet felismerve kreatívan hasznosíthat, és akár még az önbizalmán is dobhat egyet.
5.) Kezdjen olyan dologgal, amely a legegyszerűbbnek tűnik. Ha van garázsa, amelyet nem használ, adja ki! Ha egyébként is sétáltatná a kutyáját mindennap, kérdezzen körbe, szüksége van-e valakinek egy kutyasétáltatóra. Ne vállaljon nagy projektet, amely sok időt és energiát emészt fel – maradjon kicsiben.
II.) Nagyban
Szinte egyik napról a másikra otthagyni a már ismert és biztonságos utat egy teljesen új és idegen karrierútért, amelyet lehet, nem is fog annyira szeretni, mint korábban hitte, vagy lehet, tovább fog tartani, hogy beinduljon, ijesztő gondolat.
A másodállás vállalása ennek a rizikófaktornak veszi el az élét. Az összes tesztkört – Lesz-e tapasztalatom? Komolyan fognak-e venni? Szeretni fogom-e? Tényleg nekem való-e? Tényleg meg tudnék ebből élni? – le lehet így futtatni, ráadásul még a váltáshoz szükséges pénzt is segít előteremteni.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „Nem akartam hitelt felvenni, sem kölcsönkérni a karrierváltásom finanszírozására, így eldöntöttem, hogy az egyetlen lehetőségem az, hogy a régi állásommal párhuzamosan belekezdek a vállalkozásomba. 9 és 6 között az irodában voltam, aztán hazamentem, otthon megcsináltam a teendőimet, aztán folytattam a munkát nagyon sokáig, néha hajnali kettőig.”
Ne kezdjen azonnal nagyban! Lépésről lépésre alakítsa ki új munkáját, vállalkozását. Ha mellékállásként kezdi, az segít abban, hogy ne harapjon túl nagyot.
2.) „Két és fél évig dolgoztam így. Annyi szenvedélyt és motivációt éreztem az iránt, amit el akartam érni, hogy segített átvészelni a nehéz napokat, amikor nagyon fáradt voltam. A vége felé az eredeti munkámat már csak részmunkaidőben vállaltam.”
Rendszeresen emlékeztesse magát arra, hogy mi a végső célja. Az új karrierje iránt érzett szenvedélye át fogja segíteni a zökkenőkön.
3.) „Az elején nehéz volt kitapasztalni, hogy mennyi pénzt fektessek a vállalkozásomba és pontosan hova, de beletanultam. Például voltak olyan eszközök, amelyeket bérelni is lehetett, így nem kellett megvennem őket.”
4.) „Mivel nem volt költségvetési keretem reklámra, így az első dolgom az volt, hogy egy erős online jelenlétet hoztam létre ingyenes platformokon, mint a Facebook, az Instagram és a blogom.”
5.) Készüljön fel arra, hogy sokat és keményen kell majd dolgoznia. Meg fog emelkedni a munkaórái száma, erre pedig jobb, ha mentálisan és érzelmileg is készen áll. Ha nem figyel a saját egészségére, és kiég, mielőtt elérné egyáltalán a célját, nem érte meg belekezdeni.
6.) Ne féljen tanácsot és segítséget kérni! Rengeteg olyan ember van, akik ugyanabban a csónakban eveznek, mint ön, és az online közösségekben számos hasznos tanácsba futhat az ember, a megértő fülekről nem is beszélve.
III.) Átcsoportosítás
Ha úgy érzi, semmiképpen sem tud időt szakítani egy mellékállásra a jelenlegi főállása mellett, van még egy lehetőség, amellyel megpróbálkozhat, ez pedig a munkaórái átcsoportosítása. Lehet, hogy úgy gondolja, nincs erre lehetősége abban a munkakörnyezetben, amelyben jelenleg dolgozik. Azonban ahogy általában, ezt sem tudhatja biztosan, amíg meg nem próbálta.
Akár kevesebb munkaóra vállalásáról van szó, akár a meglévő órák másképp elosztásáról, már egyetlen felszabaduló nap, amelyet a váltásra készüléssel tölthet, kizárólag erre fókuszálva, hatalmas segítség lehet a karrierváltáshoz.
Ez a megközelítés azok számára megfelelő, akik semmiképpen sem tudnák megtenni az azonnali karrierváltást, viszont arra sem találnak időt az állandó munkaóráikon felül, hogy egy mellékállást vállaljanak. Ez az egy plusznap segít lélegzethez jutni és újra fókuszba helyezni az igazán fontos dolgokat, amelyeket el akar érni. Lehet, hogy a bevételén látszani fog a hiányzó nap, de már ezzel is elindult abba az irányba, amerre eredetileg is tartott.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „Nem állt módomban meglépni a karrierváltást, vagy időt szakítani rá. Arra sem volt lehetőségem, hogy összegyűjtsem a szükséges összeget. Így teljes állásban dolgoztam, miközben a saját terveimen dolgoztam fél évig. Ezután eldöntöttem, hogy több időt szeretnék rá szánni, ezért öt helyett csak négy napon dolgoztam az eredeti állásomban. Ezáltal egy fantasztikus, hihetetlen naphoz jutottam hetente, ami segített lélegzethez jutni és a tanácsadói cégemet fejleszteni. Kevesebb lett a bevételem, de úgy gondoltam, sosem szabadulok ki az előző állásomból, ha nem kezdek valami újba. Heti négy nappal annyit kerestem, ami pont elég volt a megélhetésemre. Szóval tudtam, hogy figyelnem kell, mire költök, és talán nem fogok elmenni nyaralni. Megnyirbáltuk a költségvetésünket, de nem szenvedtünk semmiben sem hiányt.”
2.) Ne mondjon le egy lehetőségről, mielőtt még megpróbálkozott volna vele! Ha elmondja munkahelyén, mit szeretne, még olyan opciók is kiderülhetnek, amelyeknek a létezéséről nem is tudott.
3.) Keressen módot az ötlete olyan tálalására, amely alapján munkáltatójának is ugyanannyira megéri belemenni az ötletébe, mint amennyire önnek! Ha nem rajonganak az ötletért azonnal, próbaidőszak felajánlásával eloszlathatja kételyeiket, és így hosszú távú megoldás is létrejöhet.
Külső segítség
Ez az ön karrierváltása, az ön álmai, az ön élete és az ön döntése. De ez nem jelenti azt, hogy egyedül kell csinálnia, akkor sem, amikor a pénzügyekről van szó.
Ha át tudja lépni a félelmet attól, hogy mit fognak mások gondolni, ha külső, anyagi segítséget kér, akkor ez a támogatás felszabadító erejű lehet.
Ha egy nagy váltásra készül, ennek a családja mindenképpen a részese lesz. Hogy mennyi stressz éri, az egészsége, a hangulata mindenkit érint, aki törődik önnel és önnel él. Így, ha váltáson gondolkozik, könnyen lehet, hogy szívesebben segítenének önnek, mint azt elsőre gondolná.
Általános tanácsok a karrierváltók tapasztalata alapján:
1.) „Februárban hagytam ott a tanítást közös megegyezéssel, és szeptemberben kezdtem meg a tréningemet az új helyemen. Hogy pénzügyileg kiegyensúlyozzuk valamennyire az így keletkezett hiányt, a feleségem a korábbi heti négy helyett öt napot vállalt a munkahelyén. Sokat beszéltünk a lehetőségeinkről – tudtam, hogy aggódik, de mégis támogatott. Míg az előző munkahelyemen stabil, állandó jövedelmem volt, nem volt különösebben magas, így azzal, hogy a feleségem többet vállalt, stabilan tudtuk tartani a bevételünket és nem kellett aggódnunk, hogy hogyan fogjuk kifizetni a hitelt. Az év végéig szeretném elérni, ha lehetősége lenne arra, hogy ismét csak négy napot vállaljon, bár szerintem élvezi, hogy ő a fő kenyérkereső most a családban és a karrierje is újból beindult.”
Kommunikáljon nyitottan, és ne féljen kreatívnak lenni! Ha egyikük több munkát vállal, nem kell lemondaniuk korábbi életstílusukról. A nyílt, őszinte és gyakori kommunikáció segíthet abban, hogy eloszlassa a kételyeket.
2.) „Egy évvel az előtt, hogy megléptem volna a váltást, a feleségemmel átgondoltuk, hogyan tudnánk megélni egy fizetésből. Mikor odáig jutottam, hogy ténylegesen már betanultam, nem úgy alakultak a vállalható órák, ahogy korábban gondoltam, de volt extra félretett pénzünk vészhelyzet esetére.”
3.) Kezdje a nehéz résszel! Semmi értelme hónapokig ülnie a karrierváltással kapcsolatos gondolatai fölött. Minél előbb jelzi a családjának, hogy karrierváltáson gondolkozik, és ez számukra mit jelenthet, annál előbb tudnak elkezdeni ők is felkészülni mentálisan a változásra.
4.) Ne vágjon azonnal bele nagy változtatásokba! Drasztikus döntések meghozatalával hirtelen kell nagy változást befogadnia a családjának. Haladjon inkább lépésenként, hogy mindenkinek legyen ideje megszokni az új helyzetet.
5.) Legyenek teljesen tiszták a feltételek! A pénzügyekből akármennyire óvatos az ember, lehetnek konfliktusok, ezért nagyon fontos, hogy amikor külső segítséghez folyamodik, legyenek mindenki számára egyértelműek a kezdő és végdátumok és az összegek.
Négy kérdés, amit tegyen fel magának karrierváltás előtt:
1.) Milyen hiedelmeim vannak a pénzzel kapcsolatban?
Akár most kezd el félretenni a karrierváltásra, akár már dolgozik ezen, sokszor a pénz szerepének kérdése az, ami megakadályozza a valódi haladást. Általánosságban mindenki úgy viszonyul a pénzhez, mint ahogy azt felnőve tanították neki. Ezek olyan dolgok, amelyek valószínűleg nem tudatosak, viszont negatív hatásuk is lehet.
Gyakori általános hiedelem:
„Minél többet keres, annál jobb a munkájában.”
„Választania kell a pénz és a boldogság között, nem lehet mindkettőt egyszerre.”
„Spórolni nehéz.”
„Az idő pénz.”
„Az értelmes, megelégedést hozó munka = alacsonyan fizetett munka.”
„Fix fizetés = biztonság.”
Ezek a meggyőződések akármennyire hihetetlennek tűnik, visszatarthatják önt. Ha például nem is veszi a lehetőségek közé azokat a munkákat, amelyekhez átképzésre lenne szükség, mert úgy gondolja, nincs rá kapacitása. Vagy el sem gondolkozik azon, hogy olyan munkát keres, amely közelebb áll önhöz, mert úgy gondolja, nem tudná az adott területen végzett munkájával fenntartani korábbi életstílusát.
De mi van akkor, ha ezek a „tények”, amelyek visszatartják önt, valójában mítoszok? Kérdőjelezze meg korábbi meggyőződéseit – ha változtatni akar, akkor itt kell kezdenie.
2.) Mennyi időt tud megfinanszírozni, és mire kell figyelnie a költekezésnél?
A karrierváltás legrémisztőbb része az, hogy nagy döntés, és nehéz előre megjósolni, hogy pontosan mi fog történni, mennyi pénzt kell majd belefektetnie, és mennyi ideig fog tartani.
Így az első teendők egyike, hogy vegye sorra a pénzügyi tényeket. Mindenképpen le kell ülnie még a karrierváltása tervezésének legelején a költségvetésével, hogy tökéletesen tisztában legyen azzal, hogy mennyi a bevétele, és ami még fontosabb, mennyi kiadása van, és pontosan mire. Hol vannak a prioritásai, és melyek azok a részek, amelyekre jobban oda kell figyelnie?
Csak akkor kezdhet bele valami igazán újba, ha tudja, pontosan honnan indul. Meg szoktam kérdezni a váltás előtt álló ügyfeleimet arról, hogy hány hónapra van elegendő tartalékuk. Általában 6-9 hónapot válaszolnak. Tapasztalatom szerint az összeget nagyjából hárommal kell megszorozni ahhoz, hogy megkapjuk, mennyire lesz végül ténylegesen szükségünk. Ha maradnak alkalmazottak, akkor azért, mert egy teljesen új területre váltás gyakran több időt vesz igénybe, mint gondolják. Ha pedig vállalkozó lesz, akkor millió költség fog felmerülni, amire nem gondolnak (pl. weboldalkészítés díja, önképzés költségei).
3.) Kihez fordulhat pénzügyi tanácsért?
A pénzt felhozni udvarias társalgás során nem szokás, de mégis olyan dolog, amellyel mindenki foglalkozik, így sokat nyerhet azzal, ha szóba hozza. Akár a barátait, családtagjait, vagy ezzel foglalkozó online fórumot kérdez róla, egészen biztos, hogy bárki saját perspektívájából olyan érdekes rálátást képes biztosítani vagy ötletet tud hozzáadni az ön gondolataihoz, amelyből tanulhat. Olyan lehetőségekről tudhatnak, amelyek önnek eszébe sem jutnak.
Nem egyszerű szóba hozni, de a karrierváltás során sokszor kell majd kilépnie a komfortzónájából, így talán a legjobb ezzel elkezdeni.
4.) Mit szeretne még a váltás előtt elintézni?
Ha úgy gondolja, olyan területre akar váltani, ami miatt később hátrány érheti, mikor nagyobb dolgokat szeretne elintézni, intézze el azokat a dolgokat még most! Hitelt felvenni vagy hitelkártyát igényelni nehezebb lehet, ha már egyéni vállalkozó, vagy kevesebbet fizető munkahelyre váltott.
Bármelyik megközelítést is alkalmazza, a legfontosabb, hogy ön számára megfelelő legyen. Ahogy a Careershifters interjúalanyai számára, valószínűleg önnek is több technika együttes alkalmazása lesz megfelelő. Nagyobb változást tud elérni, mint gondolná. Keresse meg azt, amely az ön számára a legjobb!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.