VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Rendhagyó karrierváltás a felforgató technológiák korában
A felforgató technológiák (disruptive technologies) a karrierváltás területét is elérték. Whitney Johnson a felforgató technológiák üzleti modelljét összegyúrta a saját és a hozzá hasonlóan már-már rendhagyó, mégis sikeres karrierváltók tapasztalataival.
Ahhoz, hogy megérthessük a rendhagyó karrierváltási paradigmát, elsőként célszerű kicsit közelebbről megismerkednünk a felforgató technológiák üzleti modelljével, melynek atyja Clayton M. Christensen, a Harvard egyik elismert professzora.
Mit jelentenek a felforgató technológiák?
Nagyon röviden: a felforgató technológiák lényege, hogy a cégeknek elsődlegesen olyan új technológiai fejlesztésekre kell fókuszálniuk, amelyek addig kielégítetlen igényekre reagálnak. Azáltal, hogy ezeket kielégítik, gyakorlatilag átformálják az egész piacot is. Ezek a felforgató cégek, ahelyett, hogy a régi piachoz igazítanák magukat, átalakítják azt, vagy teljesen új piacokat hoznak létre.
Christensen kutatásai alapján hatszor nagyobb eséllyel válnak sikeressé, és potenciálisan hússzor nagyobb bevétellel számolhatnak. Kiemelkedő, és a szinte mindenki által ismert felforgató innovációk közé sorolható az Uber, az Airbnb, vagy éppen a Netflix is.
Ahogy ezek az üzletek formálják és éltetik a gazdasági növekedést, a témában jártas Johnson hisz abban, hogy az emberek is ugyanolyan fontos mozgatórugói a gazdaságnak. Éppen ezért, ha tovább akarjuk lendíteni a világot, amiben élünk, magunknak is innovatívvá kell válnunk. Johnson önmagunk és karrierünk „felforgatására”, azaz a felforgató technológiák személyes szinten történő alkalmazására kínál módszertant.
Mik a rendhagyó karrierváltás előnyei?
Bár Magyarországon még nem annyira elterjedt, talán mindannyian ismerünk olyan sikeres embereket, akik látszólag véletlenszerűen változtatgatják karrierjük irányát. Nem feltétlenül radikális, vagy iparágak közötti ugrásokra gondolok, karrierváltás akár egy adott szervezeten belüli pozícióváltással is létrejöhet. Mind tudjuk, de számos statisztika is alátámasztja, hogy a szüleink korában még természetesnek számító „egy cégnél egy életen át” karrier ma már csak tovatűnő ábránd.
Ha úgy érzi, hogy megfelelő irányba tart a karrierje, tud még fejlődni és előrébb lépni abban az irányban, amelyben szeretne, akkor semmi szüksége nincs rendhagyó karrierváltásra. Azonban ha megrekedt, vagy úgy érzi, hogy az előre látható karrierlehetőségek kiaknázásával sem lenne boldog, akkor megfontolandó, hogy karriert váltson.
Johnson szerint, ha ezt a felforgató technológiák elvei alapján teszi, akkor nagy eséllyel komoly sikereket érhet el. Előnybe kerülhet a versenytársaival szemben, és nemcsak anyagilag, de mentálisan és közösségi szempontból is jobban járhat. Az ilyen típusú rendhagyó karrierváltás hasznos lehet akkor is, ha úgy érzi, a megfelelő szervezetben van, de rossz szerepkörben, mert nincs lehetősége igazán kiaknázni a saját potenciálját.
Négy karrierváltási alapelv a felforgató technológiák modelljéből kiindulva
Johnson megfigyelve önmagát és a hozzá hasonló igazán sikeres karrierváltókat, négy alapelvet, szabályt látott ismétlődni, amelyek lazán, de kapcsolódnak a Christensen-féle felforgató technológiák modelljéhez. Ezek szerintem is működőképesek lehetnek, különösen akkor, ha más karriertervező, karrierváltó technikákkal kombinálva megfelelően alkalmazzák őket.
1. Válasszon egy olyan igényt, amit hatékonyabban ki lehetne elégíteni
Az igazi felforgatók keresik a kielégítetlen szükségleteket. Olyan piacokra törnek be, ahol senki sincs, vagy éppen senkit sem érdekel. Első lépésként tehát, személyes szintre vetítve ezt a felforgató elvet, arra van szükség, hogy megtalálja ezeket az igényeket, akár a szervezeten belül is.
Például, hol akadnak el a munkafolyamatok, mi megy rosszul? Az ügyfelek (és ne feledje, hogy ezek lehetnek az ön belső ügyfelei is) mely igényei nincsenek kielégítve? Megfigyelve a saját környezetét, talán fény derül arra, hogy mire volna igazán kereslet. Nem kell messzire tekinteni, csak nézzen körül a maga háza táján. Mivel tudná jobbá tenni a világot?
2. Azonosítsa azokat az erősségeit, melyekkel „robbanthat”
A felforgató cégek, miután megtalálták a piaci rést képező szükségleteket, azoknak a kielégítésébe vágnak bele, amelyek passzolnak a cégük kompetenciáihoz. A következő lépés tehát saját magunk felmérése. Nem az a legfontosabb azonban, hogy mit csinálunk jól, hanem hogy mit csinálunk sokkal jobban, mint mások. Mi az, amiben az átlaghoz képest kiemelkedünk?
3. Lépjen hátrébb (vagy oldalra) azért, hogy fejlődhessen
A szakmai fejlődést sokszor egy ranglétrán felfelé vezető útnak látjuk, ám a felforgató karrierváltók gyakran inkább horizontálisan mozognak a szervezetben. Sőt néha még visszafelé is lépnek. A fejlődésünkhöz vezető út ugyanis sokszor egy teljesen új kompetenciakészletet igénylő pozíció betöltésével válik lehetővé. Az oldalra történő mozgás lehetőséget nyújt új feladatok kipróbálására, más üzleti egységek megismerésére, végső soron a teljes potenciálunk elérésére.
Ezen a ponton, amennyiben szervezeten belüli váltásra készülünk, érdemes a vezető vagy éppen a HR-es munkatárs bevonása. Persze a munkáltatók ilyen irányú karrierváltásokra való hajlandósága változó lehet, főleg lassan fejlődő vagy nagy méretű szervezetek esetében.
4. Álljon készen a változásra
Talán a legnehezebb lépés az utolsó, a változásra való felkészülés. A felforgató technológiák ereje a rugalmasságukban is rejlik. Gyakran a legsikeresebb cégek teljesen más stratégiával futnak be, mint ami eredetileg a céljuk volt. A rendhagyó karrierváltók nem feltétlenül látnak a jövőbe. Nem tudják előre kiszámítani minden lépésüket, hiszen nem a hagyományos ösvényen járnak.
Amit tehetnek, egyrészről a folyamatos önfejlesztés. Az erősségekként azonosított kompetenciákra történő további építkezés. Vagy éppen a kiszemelt új karrierhez szükséges kompetenciák megszerzése. Ne feledjük: Mindezt magas szinten!
Kívánom önnek, hogy álljon készen a váratlan eseményekre, és legyen aktív részese jövője irányításának! Nem utolsó sorban, érdeklődését és tehetségét a valós keresletnek megfelelően kamatoztassa.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.