VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Új szakma
Új szakma? 20 évesen, 30 évesen, 40 évesen és 50 évesen
Bármikor elérkezhet a pillanat az életünk során, amikor úgy érezzük, hogy elegünk van. Ennek számos oka lehet: előfordulhat, hogy a munkahelyünkön olyan változások történtek, amelyek miatt már nem szeretünk ott dolgozni. Elképzelhető, hogy anyagilag vagy a karrierünk szempontjából nem találjuk megfelelőnek a mostani állásunkat. Vagy az is lehet, hogy egyszerűen csak beleuntunk, és új kihívásokat szeretnénk átélni.
Bármelyik helyzet is áll fenn az ön esetében, nem kell rosszul éreznie magát miatta. Akár a húszas, akár az ötvenes éveit tapossa, teljesen rendben van, hogy valami újat akar kipróbálni. Ehhez csak arra van szükség, hogy ne csak álmodozzon róla, hanem cselekedjen.
Azzal, ha vált, megadja saját magának a lehetőséget, hogy egy olyan új szakmát, tevékenységet, munkahelyet vagy karrierutat találjon, amely nagyobb megelégedést ad önnek. Míg ha azon a helyen marad, ahol nem érzi magát elemében, megfosztja magát annak a lehetőségétől is, hogy jobbá tegye a saját életét.
Természetesen a váltás, pl. egy új szakma megtalálása, minden életkorban nagy kihívás elé állíthatja önt, de talán ennek a cikknek az elolvasásával jobban fel fog tudni készülni a kihívásokra.
20 évesen
Piri, a húszas éveiben járó, politikatudományok szakon végzett fiatal lány keresett meg azzal, hogy az alapképzés után nem tudott a szakterületén megfelelő feltételekkel elhelyezkedni. Egy éve dolgozik egy nemzetközi reklámügynökségnél asszisztensi pozícióban. „Karriert szeretne váltani”, mert nem szeretne „beleragadni” a jelenlegi munkakörébe. Jelenleg hat órában dolgozik, heti két napot home office-ban. Fizetése a Hays 2020-as bériránytűje szerint a maximális értékhez közelít, amit kevesell. Attól tart, hogy nem fogja megkapni máshol, amit itt, és ezt nem szeretné feladni. Valójában nem tudja, mit is szeretne.
A húszas éveiben járva rengeteg fiatal dönt úgy, hogy vált. Ekkor még aránylag kevés a kötöttség, és kevés a veszítenivaló. Karrierváltásról nem is beszélhetünk, hiszen még nincs mögöttünk egy kimunkált szakmai életpálya, ahonnan váltanánk. Ez egy kísérletezős, útkeresős időszaka az életünknek, aminek az a lényege, hogy jobban megismerjük magunkat, nagyobb önismeretre tegyünk szert.
Egy, a pályafutása elején álló fiatal nagyon sokat tanulhat akár egy gyorsétteremben dolgozva magáról és a többi emberről. Néha nevezetesen pont azt, hogy nem szeretne, vagy akár nem alkalmas arra, hogy az adott szakmában, iparágban vagy emberekkel dolgozzon.
Ha már dolgozott gyakornokként nagyvállalatnál, mindenképpen emelje ki az önéletrajzában. Minden olyan dologra szüksége lehet, amellyel kitűnhet a többi álláskereső közül, legyen ez bármilyen tanulmányi vagy munkatapasztalat, amely releváns lehet a munkáltatónak.
Ilyen fiatalon gyakran többször kezdünk elölről, több belépő szintű pozícióban gyűjtünk tapasztalatokat és élményeket – ezzel semmi gond, ez hozzátartozik az útkereséshez.
30 évesen
Harmincévesen a legtöbb ember háta mögött már van bizonyos mennyiségű munkatapasztalat. Ebben a korban már előfordul nagyobb ívű váltás, habár ez nem túl gyakori. Az útkeresést tapasztalom ennél a korosztálynál is, különösen azoknál, akik viszonylag későn kezdik az önálló életet. 30 évesen még sokan a szüleikkel élnek, és nagyon hasonló a helyzetük a korán kezdő huszonévesekéhez.
Ha ön most a 30-as éveiben jár, valószínűleg már jóval tisztábban látja, hogy mi az, amit szeretne csinálni, vagy ha ezt éppen még nem is, de azt már igen, hogy mi az, amit nem. Néha azzal tisztában lenni, hogy mi az, amivel semmiképpen sem szeretne foglalkozni, ugyanolyan jelentőséggel bír, mint az, ha van egy pontosan kitűzött célja.
Tegye fel magának ezeket a kérdéseket:
- Mi az, ami a jelenlegi munkámban nem kielégítő?
- Mi az, amin változtatni szeretnék?
- Új szakma érdekel-e?
Ezeket a kérdéseket megválaszolva könnyebben meghatározhatja azt, hogy mi az, amit a következő munkahelyétől, karrierlépésétől vár.
Általános, átvihető kompetenciák
Amikor ezzel már tisztában van, egy újabb lépcsőfok az általános vagy más néven átvihető kompetenciák felismerése és kiemelése az önéletrajzában. Ön már nagy valószínűséggel nem pályakezdő, így korábbi munkahelyein olyan munkatapasztalat birtokába jutott, amely számos területen elengedhetetlen.
Erre nagyon egyszerű példa a kommunikációs, vagy problémamegoldó készség. Ha biztonsággal állíthatja, hogy jól teljesít olyan területeken, amelyek más munkakörben is elengedhetetlenek, akkor ne habozzon ezt fókuszba helyezni!
Amikor már túllépett a tervezgetésen, és aktívan a váltáson dolgozik, mindenképpen elég időt kell szánnia a kutatásra. Akár van egy letisztult képe arról, hogy mivel szeretne ezután foglalkozni, akár nem, a lehető legtöbb információt kell megszereznie róla. Segítségére lehet egy karrier-tanácsadóval történő konzultáció is. Egy külső személy, aki hozzáértő, és pontosan a karriert érintő problémákra specializálódott, jóval több aspektusból átláthatja azt, hogy milyen lehetőségek állnak ön előtt.
Amikor már belevetette magát az új szakma, tevékenység vagy munkahely megtalálásába, érthető, ha türelmetlennek érzi magát és minél előbb túl akar lenni rajta, megérkezni oda, ahová eltervezte. Azonban ez sajnos nem mindig ennyire egyszerű és sima folyamat. Vannak olyan területek, ahol elvárás az adott területen szerzett többéves tapasztalat. Sajnos itt nincs lerövidített út, ha pedig mégis, szinte teljesen biztos, hogy nem éri meg. Így lehet, hogy nem pontosan arra a területre tud váltani, amelyet célként kitűzött maga elé. Hanem egy ahhoz közel állóra, ahol megszerezheti azt a tapasztalatot, ami a kiszemelt munkakörhöz szükséges.
Összefoglalva tehát: állapítsa meg, hogy mi az, amit szeretne! Végezzen önvizsgálatot, és vegye számításba az átvihető kompetenciáit! Kutasson a kiszemelt területen, és a megtudott információkhoz igazítsa elvárásait!
40 évesen
A legtöbb, harmincas évekhez írt tanács erre a korosztályra is érvényes, így a legjobb, ha azzal kezdi, hogy elolvassa azt is. Azonban akadnak olyan, kiemelt részei ennek a kérdésnek, amelyek kifejezetten a negyvenéves korosztályra jellemzők.
Negyvenéves korban a legtöbben már hoztak fontos, akár egész életüket meghatározó döntéseket. A legnagyobb kihívás ilyenkor abban rejlik, hogy el tudja dönteni magában, mi a legfontosabb. Úgy látja, hogy a családépítés miatt egészen idáig háttérbe szorult a karrierje (vagy éppen fordítva, karrierépítés miatt a családi élete)? Szüksége van arra, hogy szakmai életútja teljesen más irányba induljon el?
Nők esetében kifejezetten gyakori lehet a családalapítás miatt elhanyagolt karrier kérdése. Sokan ebben a korban koncentrálhatnak igazán arra, hogy a szakmai előrejutásukkal foglalkozhassanak, ezáltal az énjükből egy másik részt előhozva. Míg a férfiaknál ennek éppen az ellenkezője lehet igaz.
Első lépésként mindenképpen arra van szüksége, hogy nyugodt körülmények között, alaposan átgondolhasson mindent. Fontos az, hogy ismerje önmagát, a jelenlegi munkájában lévő lehetőséget. Lehetséges, hogy egy korábbi, fiatalabb énjének megfelelt az az állás, ahol most dolgozik. De mostanra már fárasztóvá és energiarablóvá vált, ez pedig a mindennapokat is befolyásolhatja.
Ebben a korban már nagyobb felelősség hárulhat önre pénzügyek tekintetében, hiszen gondolnia kell arra, hogy miből törlessze a hitelrészletét, miből tartsa fenn a háztartást vagy éppen, hogy miből fizesse a gyermekei tanulmányait. Úgy érezheti, hogy fiatalabb korában sokkal nagyobb mozgástérrel rendelkezett, azonban ennek nem kell feltétlenül így lennie.
Készítsen pénzügyi tervet
Tervezzen előre! Ha meg szeretné tartani az állását amellett, hogy új szakma vagy lehetőségek után kutat, akkor is mindenképpen előnyére válhat a tartalékolás. Előfordulhat az, hogy az annyira vágyott új állás végül kevesebb bevételt biztosít önnek, vagy egyszerűen csak a kezdeti időszakban nagy segítséget jelenthet és biztonságot adhat a vészhelyzet esetére elkülönített nagyobb összeg.
Ha némi önreflexió után úgy döntött, hogy elérkezettnek látja az időt a következő karrierlépés megtételére, akkor gondolkozzon el azon is, mi lehetne az.
Keressen olyan lehetőségeket, amelyek összhangban vannak a tehetségével és a világ szükségletével. Ehhez mindenképpen szükséges az, hogy friss információval rendelkezzen a munkaerőpiaccal vagy a vállalkozásindítással kapcsolatban. A sokszor feleslegesen elnyúló hezitálást lerövidítheti azzal, hogy ha felkeres egy karrier-tanácsadót.
A munkában eltöltött évei során minden bizonnyal értékes és kiterjedt kapcsolatrendszerre tett szert, amelyek ebben az élethelyzetben is sokat segíthetnek. Ha az ismeretségébe tartozók között akad olyan, aki az önt érdeklő szférában dolgozik, ne habozzon felvenni vele a kapcsolatot! Nincs garancia arra, hogy ezzel a módszerrel mindenképpen könnyen megy a váltás, azonban a kapcsolati tőkénk felhasználása bármikor hasznos lehet.
50 évesen
Nem, nem túl öreg, és nem, nincs túl későn.
Lehet, hogy az eddigi éveket egy olyan munkahelyen töltötte, ami nem igazán okozott önnek megelégedést. Az ötvenes évei a legmegfelelőbb időszak arra, hogy végre olyasmivel foglalkozzon, ami iránt lelkesedik.
Ötven felett egyre többen váltanak. Csak gondoljunk arra, hogy milyen gyorsan képesek a körülmények mennyire hatalmas mértékben változni, ami nem is kifejezetten meglepő. Érdemes először a harmincas és negyvenes munkaváltóknak szóló tippeket is elolvasnia, azután pedig a kifejezetten ezt a korosztályt érintő kihívásokra rátérni.
Ötven fölött a legtöbb munkavállaló online jelenléte nem olyan jelentős, mint fiatalabb társaiké, ezért mikor váltáson gondolkozik, az első dolga, hogy ezen változtasson. Először is hozza létre, vagy frissítse LinkedIn-profilját. Ez ma már alap, függetlenül attól, hogyan változik a karrierjének az iránya: marad alkalmazott, vagy egyéni/társas vállalkozóvá válik.
Marad alkalmazott:
Ha az alkalmazotti létformát választja, ne becsülje alá a saját munkatapasztalatát! Hosszú, munkás évek állnak a háta mögött, ezzel együtt pedig tapasztalat és bölcsesség, ami fiatalabb versenytársai egyikének sem áll a rendelkezésére. Ez hatalmas érték, amelyből előnyt kell kovácsolnia.
Önéletrajzában mindenképpen ki kell emelnie, mit ért el az évek során. A kiválasztást végző szakembernek tisztában kell lennie azzal, milyen kompetenciát – szakértelmet, készségeket, hozzáállást és személyiségbeli tulajdonságokat – nyer azzal, ha önt választja ki.
Érdemes lélekben felkészülni arra, hogy esetleg egy fiatalabb munkatárs lesz a felettese, ez pedig teljesen rendben van. Ő is minden bizonnyal letett már valamit az asztalra, és kiérdemelte a jelenlegi pozícióját. Úgy tudja legjobban kihasználni azt, ha ilyen helyzetbe kerül, hogy megpróbál minél többet tanulni tőle, miközben ön is megosztja vele a saját tapasztalatait.
Vállalkozik:
Ha vállalkozóként szeretné folytatni, akkor az online jelenlét még fontosabbá válik. Gyakorlatilag bármilyen új szakma, terület is áll az érdeklődésének a középpontjában, online marketingismeretek nélkül aligha fog boldogulni. Leginkább egy honlapra és némi vállalkozási ismeretre lesz szüksége. Első körben azonban lehet, hogy egy céges LinkdedIn-profil is megteszi, amit könnyen és gyorsan el tud készíteni, és amivel akár el is tud indulni.
Akármilyen korban is dönt egy új szakma, munkahely vagy új karrierirány mellett, a legfontosabb, hogy tájékozódva és tudatosan induljon neki a feladatnak. És ne aggódjon, ha elsőre akadályokba ütközik.
Rengetegszer kaphat nemet válaszul, de csak egyetlenegy igenre van szüksége ahhoz, hogy egy új, megelégedést hozó karrierre találjon.
Forrás, ami a cikk megírását inspirálta: https://www.comptia.org/career-change/plan/how-to/30-40-50
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.