VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD ÖNNEK!
Karrier-újratervezés „design thinking” módszerrel
A tervezés, újratervezés ma már nem divatos, tudományos fogalmak, hanem praktikus és nagyon hatékony részei a változás és megújulás folyamatainak bármely területen.
Ha ön is úgy érzi, hogy ideje továbblépnie, fejlődnie a karrierjében, akár a jelenlegi munkahelyén, akár egy teljesen új szakmára váltva, érdemes az újratervezés lépéseit ismernie és alkalmaznia. Erről olvashat a következőkben összefoglalást. Remélem, önnek is hasznos segítséget nyújt majd saját karrierváltásában!
Ebben az írásban a karrier újratervezésének klasszikus lépéseit a humán szakmában és karriercoaching területen is egyre nagyobb teret nyerő „design thinking” alapelvek ötvözésével mutatom most be. Mielőtt azonban a lépések ismertetésébe mélyednék, előbb tisztázom, hogy a „design thinking” kifejezést milyen értelmezésében fogom a továbbiakban használni.
A design szó biztosan ismerős önnek is. Általában egy már elkészült, megtervezett, kész és egyedi megnyilvánulási formára értjük. Ahogyan viszont most ebben az írásban olvashat róla, az maga a megtervezés folyamata. Vagyis sokkal inkább a tevékenység, mint maga a végeredmény. A „design thinking” mint tervezői gondolkodás jelenik meg.
A karrier-újratervezés folyamatának legfontosabb állomásai
1. A megismerés fázisa – Érkezzen meg a jelenbe, és tegyen szert önismeretre!
Bármilyen furcsának is tűnik, a megismerés fázisa a jelenbe történő megérkezéssel kezdődik. Ez egy nagyon fontos alapozó lépés. Lehet, hogy úgy érzi, hogy ez szükségtelen, mert ön mindig jelen van, két lábbal áll a földön.
A tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy a munka témához olyan komolyságot és jelentőségteljességet szoktunk párosítani, amely óhatatlanul is állandó feszültségben, elemezgetésben, tervezgetésben és gondolkodásban tart minket. Ez pedig azzal jár, hogy vagy a múltból fakadó következményeken rágódunk, vagy jövőbeni lehetőségek forgatókönyvét írjuk egyfolytában. Vagyis mindenhol vagyunk, csak éppen nem a jelenben. Ismerős önnek is?
Visszatérni a jelenbe egyszerűen azt jelenti, hogy megáll, egy nagy levegővel kifújja mindezek feszültségét magából, és engedi, hogy ellazuljon a teste és a gondolatai. A tudatos légzés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy visszanyerjük uralmunkat önmagunk felett és száguldó gondolatkavalkádunk felett. Miért is fontos ez?
Mert amikor teljes figyelmünk önmagunkon van, akkor tudunk megnyílni a lehetőségek végtelen tárházának, akkor tudjuk befogadni az ihletet, amely átlendít bennünket megrekedtségünkön.
A jelenbe történő megérkezéshez ajánlom hallgasson stresszoldó relaxációs zenéket.
2. Mi a valódi probléma? – Miért szeretne munkahelyet vagy karriert váltani?
Általában akkor kezdünk el változtatáson gondolkodni, amikor egy helyzet valamiért már nem felel meg a számunkra. Például már nem érezzük jól magunkat a munkahelyen és/vagy az adott beosztásban. Egyértelműnek tűnhet, hogy új munkát keressünk. És ez az a pont, amely a „design thinking” tervezés folyamatának következő lépését adja. Valóban a valódi problémára keresünk megoldást?
Vegyük például azt az esetet, amikor valaki újabb és újabb munkahelyeken mindig azzal szembesül, hogy konfliktusba kerül a felettesével. Vagy egy másik esetben az okoz problémát, hogy előbb-utóbb favágásnak érzi a munkáját. Logikusnak tűnhet, ha mindig továbbáll, az ideális munkahelyet keresve. De mi van, ha nem a munkahelyekkel van a gond? Mi van, ha másban gyökerezik a probléma oka?
A „design thinking” folyamat célja, hogy a valódi problémát fedezzük fel, és szűkítsük le egy olyan körre/keretbe, amelybe megérkezik az áttörést hozó ihlet, a megoldás. Ehhez alapvető, hogy kilépjünk a megszokott, rutinos gondolkodásunkból, és sablonos válaszok helyett a valós helyzetet lássuk meg és elemezzük.
Hatalmas különbség van aközött, hogy mit csinálunk valóban, és aközött, amit mondunk, hogy csinálunk. Ezért fontos az előző pontban ismertetett jelenlét. Álljunk meg, legyünk jelen a folyamatunkban. Vegyük észre, mi zajlik igazán. Hogyan?
Ne elégedjen meg a legelső ötlettel, a legelső válasszal, ami az eszébe jut, amikor a karrierje újratervezésén gondolkodik. Nézzen rá több különböző szempontból! Tegyen fel kérdéseket! Legyen olyan, mint egy kíváncsi kisgyermek a folytonos „Miért?” kérdésével.
Addig folytassa így a helyzetének és valódi problémájának feltárását, amíg egy egyszerű válaszhoz el nem jut, amivel továbbléphet a következő fázisba.
3. Ötletelés – Milyen karrierlehetőségek állnak a rendelkezésére?
A „design thinking” másik alapelve, hogy soha nem elégszik meg egy megoldási lehetőség felkutatásával. Ráadásul legtöbbször ez az egy megoldás „A sablon”, azaz a már eddig is alkalmazott megoldás szokott lenni.
A „design thinking” tervezés lényege, hogy több szempontból és több választ jár körbe. Sokkal hatásosabb végeredmény születhet így. Hogy talál rá ezekre a különböző lehetőségekre, ha már egynél többet is nehéz önnek elképzelnie?
Például ha nem egyedül akarja végigküzdenie magát ezen a folyamaton, akkor találhat támogató barátokat, családtagot vagy segítő szakembert is.
Ha konzultál másokkal és meghallgat külsős szempontokat is, elkerüli azt a veszélyt, hogy a megszokott gondolkodási mintái és látásmódja vezessék mindig ugyanazokra az utakra.
Jelentkezzen a 20 perces díjmentes karrierkonzultációra, és tegye fel nekem legégetőbb kérdését karrierje újratervezésével kapcsolatban.
4. Ötletek tesztelése – Amíg nem cselekszik, minden csak elmélet marad
Ennek a szakasznak a buktatója, ha nem mer elkezdeni cselekedni. Nem kell a végleges és tökéletes megoldásra várnia, hiszen az csak akkor derül ki, hogy valóban az, amikor cselekedeteinek eredményeként ezt tapasztalja.
Tehát ha van több alternatíva, amin elindulhat, tegye meg!
Kezdjen el utánajárni, beszélgetni róla másokkal, megvalósítási lehetőségeket keresni. Eközben ki fog derülni, hogy mi az, ami valóban életképes terv, és mi az, amiről felfedezi, hogy mégsem tetszik önnek, vagy hogy mégsem tudja kivitelezni.
Például arra jut, hogy teljesen új területen szeretné kipróbálni magát, de nem ismeri azt a területet. Keressen ismerősöket a közösségi médiában, akiktől naprakész információkat gyűjthet.
Lehetséges, hogy új önéletrajzra van szüksége a karrierváltás során, ún. kompetenciaalapú önéletrajzra. Nézzen utána, miként készíthet ilyet. Ajánlom önnek a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvet, melyből egy sor jó ötletet meríthet szakmai önismerete mélyítéséhez és önéletrajza elkészítéséhez.
Ennek a kísérletező szakasznak a másik nagy előnye, hogy minimalizálhatja a veszteségeit (pénz, idő, energia), ha mégsem a legmegfelelőbb úton indul el.
Karrierje újratervezéséhez számos ötletet meríthet a Csak a lényeg karrierblogból.
5. Legyen karrierváltás-stratégiája, és alkalmazza azt – Találja meg az önnek leginkább tetsző állást, tevékenységet vagy feladatot
Miután kikristályosodtak a továbblépési alternatívák, itt az ideje papírra vetnie karrierváltási stratégiáját. Konkrétan milyen lépéseket fog tenni annak érdekében, hogy megtalálja az igényeinek leginkább megfelelő állást?
Innentől kezdve nincs más teendője, mint követni és szükség esetén finomra hangolni a stratégiáját egészen addig, amíg rálel szakmai életútja következő állomására.
Ne feledje a köztes tapasztalatok beépítése és figyelemmel kísérése szintén a „design thinking” tervezés egy fontos állomása. Mindaddig, amíg célba nem ér, azaz meg nem találja az ön számára most leginkább megfelelő munkát.
A karrierváltás időt, figyelmet, energiát, körültekintő tervezést és folyamatos áttekintést igényel. Erre készülnie kell, különben az első felbukkanó akadálynál feladhatja.
Minden jót kívánok önnek karrierje újratervezéséhez! Ha iránymutatásra van szüksége, vagy egy olyan szakemberre, akinek a karrierváltásban nagy tapasztalata van, örömmel állok a rendelkezésére.
Vegye igénybe a 20 perces díjmentes karrierkonzultációt, ami egy jó lehetőség arra, hogy megismerkedjünk és inspirációt merítsen a velem való beszélgetésből. Várom a hívását!
3 inspiráló gondolat karrierváltáshoz
A biztos pont a folyamatban: ön!
Tudatosítsa erősségeit és eddigi eredményeit! Ez a lépés is amilyen egyszerűnek tűnik, éppolyan hatásos tud lenni, ha tényleg meg is tesszük. Amikor elborítanak a nehézségek hullámai, és hirtelen csak a problémákat látjuk magunk előtt, nem mindig egyértelmű, hogy mi segíthet kiutat találni ebből a beszűkült tudatállapotból. Mégis mit tehet?
Idézze fel, hogy előző nehéz helyzetekben hogyan oldotta meg a szituációt, hogyan állt ki magáért, hogyan fedezte fel és valósította meg a problémái megoldását. Tekintse át, hogyan jutott el odáig a karrierjében, ahol éppen most van!
Így ráláthat arra, hogy mik voltak az ön erősségei, amelyek átsegítették. Ha már egyszer-kétszer-többször meg tudta tenni, hogy feloldotta karrierje gubancait, és tovább tudott lépni, most miért lenne más a helyzet?
Most is meg fogja tudni találni az ön számára legmegfelelőbb utat, a következő lépést, az új munkahelyet vagy pozíciót, amely egyre inkább összhangban van személyiségével és a vágyaival.
Bízzon magában! Ez nem kérdés…
Amikor nem merünk nagyban gondolkodni, nem merünk valami teljesen újba és ismeretlenbe belevágni, igazából egy dolog rekeszt meg bennünket: nem bízunk magunkban!
Látjuk a kockázatokat, és azokat erősebbnek gondoljuk, mint a saját szellemi és cselekvő erőnket. Tudja, hogy milyen munka, milyen pozíció felé húzza a szíve, de az eszével lebeszéli önmagát? Talán mert nem bízik abban, hogy ezt az új irányt és mindazt a változást, amit magával hoz, kezelni tudja majd.
Minden fejlődési és növekedési folyamatnak megvan az a szakasza, amelyen keresztül csak a bizalom tud átvezetni.
Bízni önmagában, hogy nem buta képzelgés az önnek leginkább passzoló munka, munkahely, beosztás megtalálása. Bízni önmagában, hogy ha annyira vágyik rá, akkor meg is tudja valósítani. És bízni abban, hogy ehhez mindig megkapja a megfelelő külső segítségeket. Akár emberek, akár lehetőségek formájában, akár bármilyen más formában.
A karrierváltás egy folyamat, készüljön így rá
Senki sem szeret és nem is mindig tud mindent csak úgy felrúgni maga körül, és elindulni az álmai után. Vannak kötelességek és kötelezettségek, amelyeket a jelen munkánkat végezve tudunk teljesíteni. Semmi gond ezzel.
Ahogyan azzal sem, ha többre, jobbra, kielégítőbbre vágyik. A megoldás, ha folyamatként tekint erre a karrierváltásra. Egy folyamatnak pedig van kiindulópontja (az ön jelenlegi helyzete), van célja (az önhöz leginkább passzoló munka), és vannak a célhoz vezető lépések a különböző szakaszokban.
Ráadásul egy folyamat értelemszerűen állandó mozgást, változást feltételez. Tehát számolnia kell azzal, hogy időközönként meg kell állnia és újraterveznie annak alapján, hogy az eddigi lépések mit hoztak önnek.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.