VÁLTSON OLYAN KARRIERRE, AMI CÉLT, ÉRTELMET ÉS NAGY MEGELÉGEDETTSÉGET AD!
Nem múlik el nap anélkül, hogy az járna a fejében, nem a megfelelő munkahelyen, nem az önhöz illő munkakörben dolgozik?
Ha így van, azt javaslom, mielőbb cselekedjen! A munkahelyváltástól, sőt a karrierváltástól sem kell félni – feltéve persze, hogy jól átgondolt stratégia előzi meg.
Amikor ilyen témában fordulunk karrier-tanácsadóhoz, az első és legfontosabb kérdésként az szokott felmerülni, hogyan tudunk váltani anélkül, hogy a fizetésünk jelentős mértékben csökkenjen.
A hatékony váltási stratégia kitalálása gyakran alapos tervezést és egy szakember bevonását igénylő feladat, de megéri a belefektetett energiát, hiszen a lényeg, hogy igenis sikerülhet elérnünk a célunkat! Az alábbi négy tanáccsal már sok ügyfelemnek segítettem ebben.
1. Azonosítsa be az átvihető kompetenciáit!
Mik lehetnek ezek?
Ha rendelkezik legalább három, munkában eltöltött évvel, egészen bizonyos, hogy vannak ilyen kompetenciái. Ezek azok az ismeretek, tapasztalatok és készségek, amiket cégről cégre, munkakörről munkakörre „magával vitt” az évek során.
Ilyen lehet például a projektek, ügyfelek vagy költségvetés menedzselése, csapatvezetés, bevételek növelése vagy új piacok megszerzése. Vannak olyan átvihető, más néven általános kompetenciák is, amelyek személyes tulajdonságaival függnek össze. Ilyen például az empátia, felelősségvállalás és nyitottság.
2. Vesse össze kompetenciáit a munkakörökkel!
Olvassa el az álláshirdető portálokon az önt érdeklő munkakörök leírásait, tekintse át, melyikhez milyen kompetenciákat várnak el. Ha konkrét cégeket szemelt ki magának, feltétlenül nézzen utána a weboldalukon, milyen üres pozíciókat hirdetnek meg, és mit várnak el a jelöltektől. Érdemes ezeket lejegyezni, hasznát veheti, amikor behívják állásinterjúra, és felkészül a cégből.
Ezután hasonlítsa össze az átvihető kompetenciáit azoknak az állásoknak a követelményeivel, amelyeket meg szeretne pályázni. Ha hiányosságokat fedez fel, gondolja át, hogy milyen lehetőségei vannak ezek fejlesztésére.
Ha jelenleg van munkahelye, esetleg megpróbálhatja kiterjeszteni először ott a feladatköreit olyan új irányokba, amelyek később segítségére lehetnek a váltásban. Ha épp munkanélküli, megkísérelheti workshopokon, online tanfolyamokon vagy akár önkéntesként megszerezni a megálmodott munkakörhöz hiányzó tudást.
Vegyen részt minél több a témába vágó eseményen, és ismerkedjen meg, beszélgessen minél több olyan emberrel, aki azon a területen dolgozik, ahová ön munkahelyet szeretne váltani. Kérdezze meg őket, ők hogyan indították el karrierjüket ezen az úton. Ha nagyobb ívű karrierváltást tervez, bátran kérjen segítséget szakembertől.
3. Frissítse szakmai önéletrajzát!
Amikor egy új munkahelyre szeretne váltani, a legfontosabb lépés, amit meg kell tennie, hogy elkészíti szakmai önéletrajzát. Ne az eddig használt CV-t szerkessze át, hanem készítsen egy teljesen újat! Ha nem így tesz, az olyan volna, mintha egy BMW alkatrészeit akarná beleerőltetni egy Lexusba.
Váltáskor lehetősége van személyes márkája építésére is, ehhez pedig egy új önéletrajzra lesz szüksége.
A HR-eseket nem érdekli minden munkahely, ahol valaha megfordult. Kizárólag azzal foglalkoznak a kiválasztási folyamat során, hogy a jelentkezők rendelkeznek-e az adott munkakörnek megfelelő kompetenciákkal, és tudnak-e eredményeket felmutatni belátható időn belül.
A leglényegesebb ezért, amire ügyelnie kell, hogy a szakmai önéletrajza tükrözze az eddigi eredményeit és azokat a kompetenciákat, melyekkel az eredményeket elérte. Mindemellett persze az is fontos, hogy az önéletrajza kitűnjön a többi közül, hiszen alig pár másodperc alatt eldől, hogy bekerül-e a kiválasztottak közé, vagy kiszelektálják.
Önéletrajzíráshoz, különösen, ha ön vezetői munkakörre pályázik, vagy éppen szakterületváltás előtt áll, ajánlom önnek a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvet. A könyvből megtudhatja, hogyan írjon eredményközpontú és egyedi szakmai önéletrajzot, amivel elérheti, hogy behívják állásinterjúra olyan céghez, ahol szívesen helyezkedne el.
4. A hozzáállás perdöntő
Végül, de nem utolsósorban, a munkahelyváltás sikeressége az önbizalmon és a lelkesedésen is múlik. Ha ez a kettő megvan, még úgy is sikerrel pályázhat egy pozícióra, ha nem felel meg az összes elvárt követelménynek.
A fő, hogy „eladja magát” a HR-esnek vagy a döntéshozónak. Arról kell magabiztosan meggyőznie az interjúvezetőt, hogy a munkakörhöz tartozó feladatokat képes eredményesen és magas színvonalon elvégezni, és gyorsan beilleszkedik a cégkultúrába.
Az Állásinterjú haladóknak – 150 állásinterjú-kérdés és 250 mintaválasz c. könyv segítségével alaposan felkészülhet a munkahelyváltás legnagyobb kihívást jelentő helyzeteire is mint például az állásinterjú. A könyv első fejezete arról szól, hogyan készülhet fel az interjúra. Mit érdemes tennie az interjú előtt egy héttel, egy nappal és 15 perccel, valamint az interjút követően.
Ezt követően 14 fejezetben kerül sor a különböző kérdéstípusok és példák bemutatására. Végül szó esik arról, milyen kérdéseket érdemes önnek feltennie az állásinterjún. Önellenőrzési lista segítségével végignézheti, hogy mindenre kiterjedően felkészült-e az interjúra.
A könyv újszerűsége egyrészről abban áll, hogy a saját hiteles válaszai megtalálására biztat sablonválaszok helyett. Másrészről ilyen átfogó állásinterjúkönyv eddig nem született a magyar piacon.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.